22. května 1176 měl velký muslimský vojevůdce v Evropě známý jako Saladin výjimečné štěstí.

29. července 2009 v 18:35 | Ayakashi |  to co nejde zařadit
Je to zajmavý článek ...

Přežil vražedný útok atentátníka ze sekty známé jako asasíni, nebo - chcete-li - hašašíni. Nebýt kroužkové zbroje a ocelové přilby, mohly se pozdější dějiny křižáckých panství odvíjet jinak a islámský svět by byl o jednu hrdinskou legendu chudší.

Kdo vlastně byli asasínové? Především v Evropě se od středověku zformovalo jejich pojetí jako tajné fanatické sekty, která politickou a fyzickou existenci postavila na záludných vraždách a atentátech. V angličtině, francouzštině, španělštině a italštině se jejich označení dokonce stalo legitimní součástí jazyka ve smyslu "vrah". Legendy o asasínech se šířily v muslimském i křesťanském světě, mnozí v nich dodnes vidí tajemnou sektu, která si předávala tajemství s jiným legendami opředeným společenstvím - s templáři.

Jak to obvykle bývá, skutečnost je podstatně složitější, ale nikoli méně pozoruhodná a nikoli prosta záhad.


Atentáty a zbožnost

Vznik asasínů se klade do roku 1080, kdy se z ismáliítské odnože šiítské větve islámu začalo vyvíjet učení imáma Nizára. Ten sice nakonec svou pravdu zaplatil životem, ale zůstalo po něm tolik stoupenců, kteří dostali společné označení nizárijští ismáilíté. Jejich prvním vůdcem se stal Hasan-i-Sabáh, který stoupence odvedl do rodné Persie, aby škodili sunnitům. Tady se lstí zmocnil impozantní horské pevnosti Alamút a položil základy asasínskému státu.

Asasíni
Obléhání Alamutu
Foto: Oficiální zdroj


Hasan byl schopný muž, proslulý neuvěřitelným asketismem a zbožností. Říká se, že nechal popravit vlastního syna jen za to, že se nezdárný potomek nepřidržel přikázání islámu a pochutnával si na víně. Hasan každopádně položil základy politické vraždě jako charakteristického rysu sekty. Bylo by chybné domnívat se, že tak učinil z vrozené zákeřnosti. Hasan i jeho následovníci věděli, že nemají zdroje na to, aby vytvářeli armády schopné čelit okolní převaze nepřátel - jejich stát měl charakter menších území a opevněných center a pevností jako byl Alamut.

A tak, pokud sektě hrozilo nebezpečí, vycvičení zabijáci vyráželi do útoku. Zvládali svébytné umění zápasu zvané Janna a jejich hlavní zbraní se stala dýka. Opovrhovali bezpečnějšími zbraněmi jako třeba lukem, které umožnili atentátníkovi uprchnout. Proto odmítali i jed, ovšem nikoli na hrotech svých dýk.

Umění přežít

Taktika atentátů proti vládcům a velitelům, tedy vysoce postaveným osobám, v každém případě šetřila životy. Asasínové prostě zastrašovali, vědělo se o nich, že při vraždě neváhají zemřít a jejich existenci zabezpečovala hrozivá pověst nezastavitelných vrahů, schopných proniknout k sebedůkladněji střežené osobě. Asasíni ne vždy dováděli svůj záměr do krvavého konce. Občas stačilo varování, třeba v podobě dýky, kterou zvolená "zájmová osoba" našla na polštáři nebo vedle postele.

Asasíni
Alamut dnes
Foto: Oficiální zdroj


Podobnou výstrahu prý dostal i Saladin, když obléhal hlavní asasínskou pevnost v Sýrii. Nakonec se se zdejší sektou smířil a využíval ji k vlastním cílům, především k oslabování křesťanské křižácké elity. Ale stejně si zřejmě počínal i jeho křesťanský protivník, anglický král Richard Lví srdce, který se na zavraždění jemu nepohodlného kandidáta na jeruzalémský trůn zřejmě dohodl právě s asasíny.

Asasíni

Foto: Oficiální zdroj


Tak to v oblasti křižáckých států na Předním Východě chodilo. Asasíni, aby přežili, se uměli spojit s křižáky stejně jako s jejich muslimskými protivníky. Tato pragmatičnost jim umožnila jako síle, s níž je třeba počítat, přežít téměř dvě století. Jejich sídla na území dnešního Íránu vyvrátil v roce 1256 nájezd mongolského chána HU:lagU.ho, který dobyl Alamut a většinu příslušníků sekty vybil. Na syrském území totéž udělal v roce 1273 mamlúcký sultán Bajbars, který ovšem asasíny nevyhubil, ale jen vyvrátil jejich politickou moc a nechal je žít na svém území. Jejich znalosti ve vybraných oborech dokázal využívat i on a jeho následovníci.

Svědectví Marca Pola

Pověsti a legendy spojené s asasíny čile šířili už soudobí arabští a křesťanští kronikáři. V češtině si o bojích mezi ismáílity a sunnity můžete přečíst třeba v barvitém spisku syrského emíra Úsámy bin Munkize, která vyšla pod názvem Zkušenosti arabského bojovníka s křižáky.

Asasíni
Křižáci
Foto: Oficiální zdroj


Pozoruhodné svědectví ale vydal především nejznámější evropský cestovatel té doby, Benátčan Marco Polo. Někdy po roce 1273 měl navštívit horskou pevnost Alamut, otázka je, zda se tak opravdu stalo, protože už šlo o dobu po mongolském vpádu. Marco Polo měl každopádně zprávy z první ruky a jeho svědectví následně ovlivnilo představy Evropanů o asasínech. Líčí praktiky jejich vůdce, kterého nazývá Starcem z hory. Také pod vlivem těchto informací se později šířila představa asasínů jako aktivních uživatelů hašiše, kteří své činy páchali pod vlivem drog. Podle Marca Pola si Stařec z hory nechal vybudovat jakousi zahradu rozkoší, kam umisťoval své stoupence, aby jim předvedl, co je čeká po smrti v jeho službách.

"Tu biechu domové a palácové krásné divným a rozličným malováním i pozlacením. Tudy tečéchu potokové rozličné vody, vína, stredi i mléka. Tu chováchu ženy mladé a předivně krásné. Ty umějíchu skákati, spievati a hústi na všelikakém nástroji hudby. Rúcho rozličné a drahé mějíchu a velmi předivnú okrasú připraveni biechu. Těch úřad bieše jinošě, jenž tu usazeni biechu, všie kratochvíle a rozkošě nakrmiti. Tu bieše rúcha, posteli, jedenie i pití všeho, což člověk žádal, mnostvie. O žádnéj smutné věci tu zmienky nebieše, také nic jiného tu nebieše lzě jednati, než v někakých hrámotách a v nepoctivostech kratochvilných sě kochati i bieše tu u vrat téj ohrady hrad velmi mocný, jehož velmi pilně hlédáchu, aniž jinú cestú tudy muóže kto jíti sem nebo tam, než na tu ohradu."

V pozdějších interpretacích nemělo jít o nic jiného než o vidiny mladých adeptů atentátnického řemesla, kteří byli - prostě řečeno - hašišem zkouřeni pod obraz.

Feťáci nebo následovníci Hasanovi?

A tak se rodila pověst ho hašašínech, z čehož se vyvinuli asasínové. S interpretací, že v počátcích stálo označení pro hašiš, však jako s vědeckou teorií přišel až francouzský orientalista Sylvestre de Sacy v roce 1809. Pozdější teorie však tento přístup vyvracejí. Nabízejí například vysvětlení, že ve skutečnosti slovo označuje "následovníky Hasanovy". Hašišová teorie nachází vysvětlení také v tom, že ve skutečnosti šlo o pomlouvačnou propagandu šířenou v táboře nepřátel, kteří poukazem na užívání omamné látky chtěli zdůraznit opovrženíhodnost asasínských protivníků. Etymologický spor zajisté není u konce a možná můžeme vyjádřit pochybnost nad tím, zda se ke konci vůbec může dobrat.

V asasínech každopádně můžeme vidět další malý díl dědictví, které evropskému světu nechala epocha známá jako křížové výpravy. Pravda, v zemích, které se tehdejších tažení do Svaté země aktivně účastnily, žijí v povědomí podstatně silněji než u nás. Ale zprávy o atentátnících, kteří neumí protivníkovi vojensky čelit, a proto vysílají mladé muže na sebevražedné atentátnické mise, slyšíme bohužel příliš často a možná si při nich můžeme vzpomenout, že už kdysi dávno něco takového používali jako hlavní zbraň asasínové.

A můžeme si na ně vzpomenout i v zábavnějších souvislostech. V televizních i filmových zpracováních Robina Hooda občas tohoto anglosaského hrdinu provází snědý bojovník neobvyklých schopností Azíz , tehdejší import kruciát do Svaté země. Zejména v britských zpracováních si můžeme být jisti, že i to je asasín.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

kouříš (cigarety)?

ano 15.8% (18)
výjmečně 10.5% (12)
občas 14.9% (17)
ne 58.8% (67)

Komentáře

1 SamDarkness SamDarkness | Web | 29. července 2009 v 18:51 | Reagovat

Četla jsem o tom.
Je to zajímavé,ale musím se přiznat,že někdy mám pocit,že se v tom nedokážu anprosto orientovat. :-?

2 MaRkEeEtHkA  twé SBé MaRkEeEtHkA twé SBé | Web | 29. července 2009 v 20:27 | Reagovat

Téda tak dlouhý ... se mi do toho moc nechce :D Ale může to být zajímavý ...!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama